ve čtyřiceti život začíná

Egypt 2020

Svět se v březnu zastavil, změnil se, ale stále jsou tu místa, kam se víte vybrat pokud milujete cestování. Egypt je takovým místem a dnes je unikátní, bez turistů. Viz 60 fotek z cesty od Alexandrie do Abu Simbel.

Egypt není žádnou obrovskou exotikou, není to velká neznámá, právě naopak, je to tak blízká exotika, že se jí nadechli tisíce lidí, ale stále má v sobě jakousi přitažlivou auru, která se zřejmě nikdy neztratí. Egypt je země, která nadchne člověka milujícího historii. Je jí doslova nasáklá a najdete zde všude, kam se pohnete. Vždyť si jen vezměte nejznámější místa. Pyramidy v Gíze, legendární Alexandria, chrámy v Karnaku či v Abu Simbel, Luxor s Údolím králů, hrobkami či ruinami. Co jméno, to pojem a to jsem ještě nezmínil Káhiru s jejím koptským či islámským dědictvím. A tak jsem na podzim skončil v Egyptě na více než tři týdny, abych se toulal krajinou od Středozemního moře až po Abu Simbel, nedaleko súdánských hranic. Cestování po Egyptě je vzrušující, protože památky, které zde čekají jsou prostě ojedinělé.

Cestování po Egyptě v dnešní době není vůbec problémové. Při příjezdu do Káhiry stačí mít PCR test (do letovisek netřeba ani ten, protože se test udělá na letišti) a nečeká vás tu žádná karanténa. O tom na co je třeba myslet před cestou a po ní jsem napsal samostatný článek.

article_photo
Egypt je mozaika zajímavostí a tak se vyberme na 60 fotek, které vás na chvilku odpoutají od reality probíhající za vaším oknem. Alexandria je vzácné historické místo se specifickou atmosférou Středomoří. Má svou kavárenskou kulturu, které se v severní Africe vyrovná jen marocká Casablanca a kdysi tu stáli stavby tak slavné jako maják na ostrově Faros, jeden ze sedmi divů světa či legendární Alexandrijská knihovna. Ta zde stojí i dnes, byť s tou původní má společnou už jen jméno. Ani maják nezůstal, ale za to vás zde přiklonil pevnost Qait Bey, katakomby, římské ruiny či rušné ulice, kterými se jednou za čas přemotáte stařičká tramvaj. O tři hodiny jižněji už leží Káhira. Je to město nasáklé chaosem, životem, dobrým jídlem a historií. Několik dní jsem objevoval zákoutí islámské Káhiry. Objevoval její uličky, staré medresy, zapomenuté mešity či hrobky a dva dny jsem věnoval jen Městům mrtvých, hřbitovem, kde se mezi hrobkami žije. Našel jsem na nich unikátní památky, hrobky sultánů, mešity a splnil se mi jeden z dalších snů, kdy jsem našel na jednom z hřbitovů hrobku Burckhardta. Toulal jsem se Citadely, koptské kostely, kráčel jsem vedle Nilu, v modernějších částech města s architekturou 20.století a posedával v kavárničkách a čajovnách. Káhira se dostane pod kůži.

Okolí Káhiry je mimořádně bohaté na památky. Nejvíce pyramid v Egyptě naleznete právě zde v okolí tohoto obrovského města. Slavná Gíza se svými pyramidami je dnes prázdná, tichá, patří téměř jen vám a ještě méně lidí zažijete v Sakkáře či v Dahšúru. Bylo neskutečné stát na těchto místech bez turistických davů, tak jak jsem je znal z minulých návštěv. Nikde nikoho, jen vánek, písek, prach a dějiny s tak hlubokými kořeny, že se to nedá ani představit.

Chcete si přečíst více o egyptských pyramidách?

article_photo
Noční vlak z Káhiry skončí ráno v Asuánu. Večer ještě ruch velkoměsta, ráno s čajem v ruce za oknem pohled na zemědělské políčka, palmy, vesnice, městečka a životodárný Nil. Asuán je totálně jiný svět, než Káhira. V Asuánu je jiná atmosféra, mísí se zde Arábie s Núbií. Je tu pohoda, líná atmosféra umocněna bazarem, ibiškový čajem, grilovanou keftou či skvělým koshari. Jen tak nasednout na felukou a nechat se unášet větrem po nilské hladině. Písek, poušť, krásné západy slunce a procházka k ruinám kláštera sv.Simeona s panoramatem Asuánu. Toto místo musí dostat každého. Dokonalá poloha ostatně ukáže i chrám ve Philae, který celý přesunuli na nový ostrůvek. Ani zde není žádných turistů. Jen dvojice strážníků sedí ve stínu chrámu a baví se. Hieroglyfy se zde mísí s koptských kříži a egyptský chrám stojí hned vedle Trajánovu kiosku. Otevřená kniha historie, jen si nalistujte kapitolu. Jižně od Asuánu stojí i unikátní Abu Simbel. Okázalý chrám krále Ramsese II. je plný fantastických reliéfů a ticha. Naposledy tu člověk neslyšel téměř vlastní šepot či myšlenky a dnes? Dnes se chrámem odráží ozvěna mých kroků. Sednu si dovnitř, hledím na Ramesse na reliéfech a nechápu jak jsem se tu ocitl.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Kožená sedací souprava se stane klenotem vašeho obýváku

Nedáte dopustit na svůj obývací pokoj? Pomáhá vám relaxovat po dlouhém dni plném povinností?...

Dálniční známku koupíte online, a ještě za tu nízkou cenu

Pokud během roku často využíváte dálnice, potom vás zřejmě neminula informace o tom, že...

- sponzor webu -

spot_img