ve čtyřiceti život začíná

Rakovina plic se vyskytuje čím dál častěji

Karcinom plic je nejen v české populaci jedním z nejčastějších typů nádorového onemocnění a zároveň se významně podílí i na vysoké úmrtnosti. Hlavním úskalím tohoto nádorového onemocnění je, že se na něj bohužel často přichází velmi pozdě.

Vysoký výskyt karcinomu plic a zároveň vysoká úmrtnost s ním související představují celosvětový problém. Od 1. ledna 2022 je spuštěn nový, státem organizovaný screening rakoviny plic. Jeho cílem je záchyt časných stádií karcinomu plic a zlepšení prognózy takzvané rizikové populace – tedy kuřáků mezi 55 až 74 lety – za účelem včasného odhalení tohoto onemocnění.

Protonové centrum v Praze (PTC) je jedním ze zdravotnických zařízení, kde lze karcinom plic léčit moderní a šetrnou technologií protonové radioterapie. Navíc od roku 2015 probíhají klinické studie týkající se různých typů biologické léčby rakoviny. Stále častěji tak biologická léčba doplňuje základní typy léčebných metod, používaných v onkologii – chirurgii, radioterapii a chemoterapii. Zvyšuje se tak šance pacientů na úspěšnou léčbu.

Koho se rakovina plic může týkat

V souvislosti s karcinomem plic se téměř každému vybaví kouření cigaret. „Přestože kouření zůstává nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro rozvoj rakoviny plic, existuje celá řada dalších faktorů, které mohou rozvoj onemocnění způsobit i u celoživotních nekuřáků – pasivní kouření, alkohol, znečištěné ovzduší, ionizující záření, radon, azbest, kontakt s chemickými látkami či rozpouštědly, dále některé virové infekce a chronická respirační onemocnění,“ vyjmenovává MUDr. Alexandra Haas, která se v Protonovém centru léčbou nemalobuněčného karcinomu plic zabývá.

S rakovinou plic se v minulosti potýkali spíše muži — kuřáci, nejčastěji ve věku mezi 60 a 70 lety. Dnes se ale toto onemocnění stále více vyskytuje i u žen a zároveň klesá i věk pacientů.

Příznaky nemoci

Karcinom plic je onemocnění, které ze začátku nemusí mít žádné specifické projevy a zůstává proto dlouho nerozpoznáno. Projeví se nespecificky únavou, nechutenstvím nebo úbytkem na váze. Typické příznaky, jako je kašel, patologický poslechový nález, dušnost nebo hemoptýza (vykašlávání krve), jsou již známkou pokročilého onemocnění.

Léčba rakoviny plic

„V Protonovém centru léčíme pacienty s nemalobuněčným karcinomem plic a využíváme k tomu moderní metodu takzvaného tužkového skenování. Protonový svazek díky svým fyzikálním vlastnostem umožňuje přesně zacílit požadované ložisko a významně snížit ozáření okolních zdravých tkání a orgánů, což je největším benefitem protonové léčby. Výrazně se tak snižuje riziko vzniku nežádoucích vedlejších účinků léčby a zvyšuje se kvalita života pacientů po léčbě,“ vysvětluje MUDr. Alexandra Haas.

Protonová léčba je ze zákona hrazena ze zdravotního pojištění a pražské Protonové centrum má dlouhodobě uzavřeny smlouvy se všemi českými zdravotními pojišťovnami. Do PTC vede několik cest. „Nejrychlejší a nejideálnější cestou je indikace pacienta na základě dlouhodobé spolupráce lékařů Protonového centra s odborníky z onkologických center. Další možností je, že nás pacient sám kontaktuje, zavolá na naši infolinku nebo pošle e-mailem dotaz na náš klientský servis. Do 48 hodin od nás dostane informace, zda je pro něho protonová léčba vhodná, a pokud ano, je objednán na vstupní konzultaci. Pacienti nás mohou kontaktovat samozřejmě i sami a bez doporučení lékaře,“ zdůrazňuje MUDr. Alexandra Haas. 

Magie skla: Fascinující příběhy a využití skla v našem životě

Sklo je jedním z nejkouzelnějších materiálů, které lidstvo zná. Na první pohled křehké, a...

Moderní technologie a zdravý životní styl: Pomocník, nebo překážka?

Žijeme v době, kdy máme doslova na dosah ruky stovky nástrojů, které nám slibují...

Tiskárna Plzeň – kvalitní tiskové služby na jednom místě

Pokud hledáte tiskárnu v Plzni, která nabízí spolehlivé služby a profesionální přístup, jste na...

- sponzor webu -

spot_img