Už od pradávna se lidský druh krášlil všemožnými ozdobami a tato naše potřeba vypadat dobře nás neopustila ani v současnosti. Šperky jsou však často docela drahou záležitostí, a proto bychom je měli co nejlépe chránit. K tomu lze krom jiného použít například šperkovnici.
Ideální ochrana
Šperky jsou obvykle malé a nechávat je jen tak ležet na nočním stolku není zrovna moudré. Snadno někam zapadnou či se v případě prstýnků zakutálí a zbytečně je pak budeme muset hledat. Šperkovnice je ideálním řešením, jak se takovýmto nepříjemným situacím vyvarovat.
Navíc se nejedná pouze o skladiště pro naše ozdoby. Šperkovnice je dokáže ochránit před nevítanými jevy typu sluneční záření. Zlato, stříbro i různé druhy opálů nemají UV záření zrovna v oblibě. Proto je moudré pořídit si i hodinkovou krabičku, která dokáže efektivně ochránit i naši časomíru, zvláště pokud je z kovu.
Z logiky věci však neexistuje pouze jeden druh šperkovnice. Celkem se dají pořídit tři zcela odlišné typy a každý má své klady i zápory.
1. Klasické šperkovnice
Jedná se o standardní verzi šperkovnic, které jsou nejen praktické, ale zároveň fungují i jako designový prvek. Mnohé šperkovnice se tudíž dají použít také jakožto ozdoba.
Jejich přednosti jsou velké úložné prostory. Ty mohou tvořit buďto jednu velkou zónu, nebo několik menších přihrádek. Přihrádky jsou vhodné hlavně pro majitele většího množství šperků, které si tak mohou ve šperkovnici snadno roztřídit.
2. Stojánky
Stojánek na šperky z logiky věci nemá za cíl ochraňovat před slunečními paprsky, nýbrž slouží jakožto úložiště. Nutno dodat, že často jako velice elegantní úložiště. Stojánky mohou mít celou řadu podob. Některé jsou spíše jednodušší, jiné vypadají i jako košaté stromy. Stojánky jsou vhodné hlavně pro uložení náhrdelníků a visatých náušnic.
3. Cestovní obaly
Se šperky se dá poměrně snadno cestovat, ovšem tradiční šperkovnice ani stojánek se k tomuto účelu moc nehodí. Mnohem rozumnější je koupit si speciální cestovní obal na šperky, jež je lehký a skladný.